«Det har på en måte vært vanskelig å være en god venn, du vet ikke alltid hva du skal si. Det kan hende du sier noe feil, som får henne til å bli lei seg»

For Camilla Wallèn Stene (18) har hverdagen blitt forandret etter sommeren. 22. juli ble bestevenninen Marte Ødegården skutt to ganger i ryggen på Utøya.

 

Trykk på fotografiet for å bla.

 

Maiken Stavland og Henny Ødegaard kikker nysgjerrig inn i speilet. Camilla Wallèn Stene fører dekkstiften over et arr mellom øyenbrynene – arret etter Oppdalturen med Marte. Den gangen hun løp ned bratt bakke i høyhælte sko og tryna. Sminken må sitte i kveld, når årets russe-kickoff går av stabelen. Men noe mangler. Rettere sagt; noen.

– Hadde det ikke vært for 22. juli ville Marte vært her. Vi savner henne hele tiden.

Camilla fyller melkeglasset med Passoa, vodka og Fanta Exotic. Hun skal ha det moro nå. Det er ikke bare enkelt. Hun har grått mye de siden hun fikk den uvirkelige beskjeden i sommer, som da Marte ringte henne fra Ullevål.

– Jeg greide ikke å si noe. Bare gråt og gråt. Du får et helt annet forhold til venninnen din når noe sånt har skjedd. Det er da du skjønner hvor mye du betyr for henne, ihvertfall når du er den første hun ringer til.

Det skulle egentlig vært et stort jentevors, men Maiken får ikke lov til å ikke komme. Hun er på kant med en av jentene der. Så Camilla og Maud blir også hjemme. De står sammen, alene. Og har fylt leiligheten med alt som hører hjemme på et jentevors: vin, rettetanger, sminkepunger og halvspiste pizzastykker. Men stemningen er laber, til tross for shotte-showet. Det ville visst vært annerledes om Marte var her. Mer liv, liksom. Så Maud prøver å fyre opp stemningen ved å sende en tullemelding til moren: “Camilla har spydd i sofaen, igjen”.

Det har jo skjedd før.

– Nei, nei, nei, hun tror bare at det sant!

Camilla kikker med bedende blikk bort på bestevenninnene. Men de gir seg ikke. Sms-en er allerede sendt. Men det er ikke så farlig, egentlig. For de er de samme venninne som har vært så god støtte i den vanskelige tiden. Det er Maud og Maiken som har pratet med henne. Støttet henne. Når det piper i mobilen, er ikke moren som svarer, men sjåføren på parkeringsplassen utenfor. Russetiden starter nå. Uten Marte Ødegården. Men det er flere måneder til det braker løs for alvor. Og venninnene blir her. De venter.

Det gjør resten av lokalmiljøet også. Alle de andre miljøene: de som Marte var en viktig del av, og dem hun ikke kjente noen i. Alle som var der da hun plutselig ble borte.

Hør Camillas egen stemme om hverdagen etter 22. juli i multimediahistorien under

Copyright Paragon Features, 2011 - Musikk: Einar Stray “Chiaroscuro”

 

Kongsberg er første kapittel av prosjektet “Til Ungdommen” av Paragon Features. Vi skal til fem andre lokalmiljøer i Norge og dokumentere ulike ungdomsmiljøer i kjølvannet av 22. juli. Er det sant at det har blitt en egen generasjon? Har terrorhendelsen forandret denne? Vi vil skildre Utøya-generasjonens hverdag, verdier og engasjement.

Her finner du de andre  multimediahistoriene i 1. kapittel.